22 styczeń 2018

Podsumowanie 14 kolejki I ligi.

14 kolejka nie przyniosła żadnych niespodzianek. Drużyny wyżej notowane w tabeli wygrywały swoje mecze. Oglądaliśmy cztery spotkania po 3:0 i dwa zakończone tie-breakiem.

Kolejkę rozpoczął pojedynek Jumpera z Volley House Prestige Męski. Goście stawili się w niepełnym składzie, bez trzech podstawowych zawodników: Kamila Fiedoruka, Mikołaja Grabowskiego i Dominika Szewko (ale z Łukaszem Więcko, który wystąpił po raz pierwszy) i nie dali rady sprostać rywalowi, przegrywając dość gładko 0:3 (19:25, 12:25, 17:25). Gospodarze zdecydowanie górowali w serwisie (9-2) i ataku (40-18). Volley House nie wygrał jeszcze w tym sezonie żadnego meczu, zdobywając tylko cztery oczka po przegranych tie-breakach. Dzięki zwycięstwu Jumper awansował na piąte miejsce w tabeli. Najwięcej punktów zdobył Krzysztof Kazberuk – 10 (7 atakiem – 53% i 3 zagrywką). Dla pokonanych Patryk Piszczatowski – 9 (wszystkie atakiem – 33%).

W drugim poniedziałkowym spotkaniu Scandica Team przegrał z Tartakiem Siemianówka 0:3 (20:25, 23:25, 21:25). Mistrz ligi przeważał w całym spotkaniu i wygrał pewnie. Gospodarze nawiązali walkę z rywalem tylko w drugim secie, ale niewykorzystane sytuacje nie pozwoliły im ugrać choćby jednej partii. O przewadze gości świadczą przede wszystkim oczka zdobyte z własnych akcji (9-2 serwis i 40-25 atak) – w sumie 54-31. Tartak bardzo dobrze przyjmował (69%-35%) i mógł swobodnie rozgrywać swoje akcje. Najwięcej punktów zdobył Piotr Markowski – 14 (9 atakiem – 45%, 3 blokiem i 2 serwisem). Dla zwycięzców Dawid Skiepko – 13 (11 atakiem – 52% i 2 blokiem).

We wtorek na parkiecie jako pierwsze pojawiły się zespoły Global East i Wersal. Gospodarze przegrali 0:3 (19:25, 22:25, 20:25). Po raz pierwszy w tym sezonie w Global East wystąpił Artur Stefanowicz. Wicelider tabeli kontrolował całe spotkanie i wygrał ósme spotkanie bez straty seta. Przeważał w każdym elemencie siatkarskim, będąc lepszym w ataku 48%-30%, przyjęciu 64%-34% oraz 11-3 w serwisie i 10-5 w bloku. Najwięcej punktów zdobył Jarosław Szpilko – 16 (8 atakiem – 50%, 6 zagrywką i 2 blokiem) i objął fotel lidera w klasyfikacji najlepiej zagrywających. Dla pokonanych 10 oczek uzyskał Dariusz Wysocki (7 atakiem – 35%, 2 blokiem i 1 serwisem).

W kolejnym spotkaniu 14 kolejki ekipa SGA przegrała z Neobrand Volley 2:3. Pierwszego seta gospodarze wygrali bardzo pewnie 25:15, gdyż rywal grał tylko w piątkę bez swojego rozgrywającego Piotra Andraki. Od drugiej partii goście grali już w szóstkę, ale zwycięstwo nie przyszło łatwo (25:19, 28:26, 23:25, 15:9). Beniaminek miał swoje szanse na zwycięstwo w trzecim secie, ale ich nie wykorzystał i tym samym przegrał ostatecznie 2:3. Jednak duży punkt zdobyty do tabeli z pewnością będzie ważny w kontekście awansu do play-off. Najwięcej punktów zdobył  Piotr Szatyłowicz – 22 (18 atakiem – 45%, 1 serwisem i 3 blokiem). Dla zwycięzców po 17 oczek na swoim koncie zapisali dwaj gracze: Robert Jermacz (13 atakiem – 50%, 3 zagrywką i 1 blokiem) i Łukasz Kruk (wszystkie atakiem – 37%).

W czwartek oglądaliśmy drugie pięciosetowe spotkanie. Zatorze pokonało Roben Ceramika Budowlana 3:2 (17:25, 25:15, 18:25, 25:18, 15:12). Wygrywanie rozpoczęli goście, a skończyli gospodarze. Obie ekipy pewnie wygrywały swoje sety i dopiero tie-break okazał się najrówniejszym. W całym meczu oglądaliśmy aż 25 bloków (15-10 na korzyść Zatorza),  z czego po 6 oczek w tym elemencie zaliczyli dwaj zawodnicy gospodarzy: Bartłomiej Podbielski i Łukasz Michalski. Ten drugi okazał się najlepiej punktującym całego pojedynku – uzyskał 19 punktów (12 atakiem – 32%, 6 blokiem i 1 serwisem). Dla Robenu 17 oczek zdobył Wojciech Borkowski (13 atakiem – 37%, 2 blokiem i 2 zagrywką).

Na zakończenie X-Volley przegrał z Oldbojami 0:3, stawiając się tylko w pięcioosobowym składzie. W pierwszej partii równo było do stanu 18:18. Jednak w końcówce gospodarze zacięli się i stracili 7 punktów z rzędu, przegrywając ostatecznie 18:25. W drugiej odsłonie goście prowadzili zdecydowanie od początku do końca, zwyciężając gładko 25:12. W trzecim secie od początku prowadził X-Volley osiągając bardzo wysoką przewagę 16:9, ale niestety nie dowiózł prowadzenia do końca. Oldboje zaczęli skuteczniej bronić ataki rywala i wyprowadzać punktowe kontry. Tym samym dopięli swojego najpierw wyrównując, a potem w grze na przewagi zwyciężając 33:31. X-Volley lepiej przyjmował (54%-46%), ale nie przełożył tego na atak (28%-43%). Najwięcej punktów zdobył Daniel Kowalko – 18 (16 atakiem – 50% i 2 blokiem). Dla pokonanych 9 oczek uzyskał Artur Onopryjuk (5 atakiem – 24%, 2 blokiem i 2 zagrywką).

Najlepsze wyniki 14 kolejki:

Przyjęcie (minimalna ilość powtórzeń – 14): Damian Sidoruk (Tartak Siemianówka) – 78,57% (11/14)

Atak (minimalna ilość powtórzeń – 17): Mateusz Kardasz (Wersal) – 64,7% (11/17)

Blok: Bartłomiej Podbielski i Łukasz Michalski (obaj Zatorze) – 1,2/set (6)

Zagrywka: Jarosław Szpilko (Wersal) – 2/set (6)

Rozegranie: Mariusz Mroczyński (Jumper) – 12/set (36)

Obrona: Łukasz Martyniuk (Oldboje) – 4,33/set (13)

Punkty: Daniel Kowalko (Oldboje) – 6/set (18)

„Siódemka” 14 kolejki przedstawia się następująco:

Przyjmujący: Jarosław Szpilko (Wersal) i Mateusz Kardasz (Wersal)

Atakujący: Krzysztof Kazberuk (Jumper)

Środkowi: Krzysztof Kiryłowicz (Neobrand Volley) i Adam Ławrynowicz (Wersal)

Rozgrywający: Mariusz Mroczyński (Jumper)

Libero: Jan Antosiuk (Tartak Siemianówka)

Przed nami już 15 kolejka, a w niej na najciekawszy mecz wysuwa się pojedynek Zatorza z SGA.