11 marzec 2018

Podsumowanie 20 kolejki I ligi.

W najciekawszym spotkaniu 20 kolejki na górze tabeli Tartak Siemianówka przegrał z Wersalem. Natomiast na jej dole Roben Ceramika wygrał ważny mecz z X-Volleyem. W pozostałych spotkaniach zwyciężały zespoły wyżej notowane .Cztery z sześciu pojedynków zakończyły się wynikiem 3:0.

W pierwszym meczu tej kolejki Tartak Siemianówka przegrał z Wersalem 1:3. Goście tym samym zrewanżowali się z porażkę w Pucharze Ligi (0:3). Tym razem mistrzowie ligi nie stawili się w pełnym składzie – zabrakło Dawida Skiepko i Michała Nettera, a Wersal zagrał już z Jarosławem Szpilko. Pierwszego seta wygrali goście 25:21, grając stabilnie w przyjęciu (65%-29%) i wykorzystując nadarzające się sytuacje do zdobycia punktu. Kolejna partia była najbardziej wyrównana ze wszystkich pod względem wyniku. Zespoły zmieniały się prowadzeniem, ale końcówkę wygrał Wersal 27:25, popełniając mniej błędów własnych (8-13). Trzeci set okazał się jedynym wygranym przez Tartak 25:22. W kolejnym górą był już wyraźnie Wersal 25:19, tym samym inkasując 3 punkty i zapewniając sobie co najmniej trzecie miejsce w rundzie zasadniczej. Tartak musi walczyć o wyższe miejsce z Neobrandem. Najwięcej punktów w całym spotkaniu zdobył Jarosław Szpilko – 20 (16 atakiem – 52%, 1 blokiem i 3 zagrywką). Dla pokonanych Paweł Wołkowycki – 16 (11 atakiem – 36%, 1 blokiem i 4 serwisem).

W drugim poniedziałkowym spotkaniu Volley House Prestige Męski przegrał z ekipą Scandica Team 0:3. W drużynie gospodarzy zabrakło Pawła Herasimiuka i Kamila Fiedoruka. Przewaga gości w każdym z setów była bardzo wyraźna -  25:14, 25:10 i 25:18. W pierwszej partii górowali w zagrywce (4-0) i ataku (14-7, 64%-35%). W kolejnej zwiększyli skuteczność serwisu (6-1), a dodatkowo Volley House popełnił wiele błędów własnych (11-3). W trzeciej gospodarze mieli najlepsze przyjęcie w meczu (52%-50%), ale nie potrafili przełożyć tego na atak (32%-52%). Najwięcej punktów zdobył Piotr Markowski – 13 (9 atakiem – 50%, 2 blokiem i 2 serwisem). Dla Volleya Patryk Piszczatowski – 10 (wszystkie atakiem – 50%).

We wtorek Neobrand Volley wygrał z Zatorzem 3:0. Goście zagrali bez Karola Jabłońskiego. W premierowej partii gospodarze szybko objęli  wysokie prowadzenie (5:0) i w miarę upływu czasu je powiększali. Zakończyli seta bardzo wysokim zwycięstwem 25:9 (atak: 11-5: 48%-28% i błędy własne 4-9).  W drugiej partii Neobrand wygrał 25:22, mając grę pod kontrolą  i prowadząc od początku do końca. Popełnił jednak znacznie więcej błędów (11-10) , a dodatkowo Zatorze dorównało rywalowi blokiem (3-3). Najlepsze zawody goście rozegrali w trzecim secie, w którym prowadzili nawet 12:9, będąc zespołem dużo lepszym na siatce. Końcówkę wygrał jednak Neobrand (25:22) i cały mecz 3:0, awansując tym samym na trzecie miejsce w tabeli. Najwięcej punktów zdobył: dla zwycięzców Łukasz Kruk – 12 (10 atakiem – 48%, 1 blokiem i 1 serwisem). Dla pokonanych również 12 oczek uzyskał Jakub Łapiński (11 atakiem – 38% i 1 zagrywką).

W drugim spotkaniu Global East przegrał z SGA 0:3. Obie ekipy stawiły się w pełnych składach. Gospodarze jednak zdecydowanie polegli, przegrywając wysoko 16:25, 14:25 i 16:25. W pierwszej partii goście mieli bardzo dużą przewagę na siatce -  w ataku (15-7: 83%-33%) i bloku (3-0). W drugiej było lepiej. SGA wygrało atak 19-7 (63%-30%), bazując na jeszcze lepszym przyjęciu (71%-40%). Global robił sporo rotacji w składzie. Trzeciego seta rozpoczął od prowadzenia 4:1, ale za chwilę je stracił, a w konsekwencji własnych błędów (9-5) przegrał 16:25.
Goście zainkasowali trzy punkty i przypieczętowali awans do fazy play-off. Świetne zawody rozegrał atakujący SGA Piotr Szatyłowicz, który okazał się najlepiej punktującym – zdobył 21 oczek (19 atakiem – 90%, 1 blokiem i i 1 zagrywką). Dla pokonanych Paweł Androsiuk – 9 (8 atakiem – 33% i 1 serwisem).

Dokończenie 20 kolejki miało miejsce w czwartek. W bardzo ważnym meczu o utrzymanie w I lidze Roben Ceramika Budowlana pokonał X-Volley 3:2. W premierowej odsłonie goście prowadzili 8:4,13:8 (dzięki 5 blokom). Potem gospodarze wyrównali (19:19), a  w końcówce wygrali 25:23, zawdzięczając seta rywalowi, który popełnił za dużo błędów własnych (14-6).  W drugiej odsłonie role się odwróciły – to Roben prowadził 9:5, 14:9 (punktowa zagrywka), 18:11 i 23:17. X-Volley jednak odrobił straty i wygrał ostatecznie w grze na przewagi 26:24. W trzeciej ponownie zmieniła się sytuacja – goście włączyli 6 punktowych zagrywek i prowadzili 15:8. tak jak w pierwszej partii Roben wyrównał (20:20), ale tym razem lepsi w końcówce okazali się zawodnicy  X-Volleya (25:23). Pozostała część meczu przebiegała pod dyktando Robenu, który zwyciężył w czwartej odsłonie 25:17, a w tie-breaku 15:9. Dzięki dwóm zdobytym punktom awansował na bezpieczną 9 pozycję w tabeli. Najwięcej punktów zdobył Krzysztof Waszkiewicz – 23 (20 atakiem – 51%, 2 blokiem i 1 serwisem). Dla zwycięzców Wojciech Borkowski – 20 (18 atakiem – 36% i 2 blokiem).

Na zakończenie 20 kolejki Oldboje pokonali Jumper 3:0. W pierwszym secie równo było do stanu 8:8. Potem z akcji na akcję gospodarze zaczęli budować przewagę opartą na obronie i kontrze. Do tego dodali serwis (4-1) i wygrali 25:19, popełniając jednak więcej błędów własnych (9-5, w tym zagrywki  6-2). W drugiej partii środek na przyjęcie zamienił Andrzej Gromadski. Jednak sytuacja się nie zmieniła. Od stanu 9:9 Oldboje przycisnęli w polu serwisowym i na siatce i wygrywali 15:10. Dorzucili również kontrę (9-4) i ponownie pewnie wygrali 25:19, pomimo słabszego przyjęcia (38%-58%). Trzecią odsłonę Jumper rozpoczął od trudnej zagrywki i objął prowadzenie 4:1. Nie trwało to jednak długo, gdyż błędy w ataku dały kilka oczek rywalowi (5:7), a dzięki punktowemu serwisowi Oldbojów strata zwiększyła się do 6:11. Goście jeszcze parokrotnie podejmowali próby choćby wyrównania wyniku, ale już do końca meczu to się nie powiodło. Oldboje wygrali 25:22 i całe spotkanie 3:0, utrzymując tym samym fotel lidera rozgrywek. Najwięcej punktów zdobył Damian Załęski – 20 (16 atakiem – 53% i 4 zagrywką). Dla pokonanych  Andrzej Gromadski – 11 (4 atakiem – 24%, 5 blokiem i 2 serwisem).

„Siódemka” 20 kolejki przedstawia się następująco:

Przyjmujący: Cezary Kozłowski (Roben Ceramika Budowlana) i Damian Sidoruk (Tartak Siemianówka)

Atakujący: Piotr Szatyłowicz (SGA)

Środkowi: Krzysztof Kiryłowicz (Neobrand Volley) i Łukasz Martyniuk (Oldboje)

Rozgrywający: Damian Birycki (SGA)

Libero: Wojciech Gabiec (Jumper)

Przed nami przedostatnia kolejka rundy zasadniczej, a w niej zagrają:

poniedziałek: Volley House Prestige Męski – Tartak Siemianówka i Roben Ceramika Budowlana – Scandica Team Białystok

wtorek: Global East – Zatorze i Neobrand Volley – Zatorze

czwartek: SGA – X-Volley i Oldboje - Wersal