19 listopad 2018

Wicemistrz lepszy od mistrza

Z sześciu spotkań 9 kolejki oglądaliśmy w minionym tygodniu tylko cztery. Dwa mecze: Roben Ceramika Budowlana vs SGA i Scandica Team vs Intero Trade zostały przełożone na 28 stycznia 2019 roku. W najciekawszym spotkaniu wicemistrz ligi Neobrand Volley pokonał mistrza Tartak Siemianówka i wciąż pozostaje jedynym zespołem z kompletem zwycięstw i punktów. Jednak to nie koniec pojedynków między tymi zespołami w tym roku kalendarzowym – czekają jeszcze mecze w Pucharze Ligi (4 grudnia) i SuperPucharze (20 grudnia).

Właśnie we wtorek na rozpoczęcie 9 kolejki Tartak Siemianówka przegrał z Neobrand Volley 0:3. Goście wystąpili jednak bez Dawida Skiepko i Michała Nettera, a goście bez Łukasza Kruka. Neobrand rozpoczął spotkanie ekspresowo, prowadząc już na jego początku 5:0 wykorzystując brak przyjęcia rywala. Tartak gonił wynik, ale nie dał rady. Goście utrzymali dobre przyjęcie (59%-30%) i wysoki poziom trudności zagrywki oraz dodali trzy bloki i wygrali 25:21. W drugą partię lepiej wszedł Tartak wykorzystując nieskuteczność w ataku przeciwnika (8:4). Dzięki punktowemu serwisowi zwiększyli różnicę do 7 oczek (17:10). Od stanu 19:13 stracił momentalnie całą przewagę przez własne błędy (w secie 13-9) i na tablicy był remis (20:20). W końcówce miał dwie piłki setowe (24:22), ale cztery kolejne akcje padły łupem Neobrandu, który mógł cieszyć się z wygranej 26:24 (mimo gorszego ataku: 6-10, 32%-42%). W trzecim secie goście zagrali bardzo dobrze na kontrze (5-0), dorzucili zagrywkę (4-1) i zwyciężyli zdecydowanie 25:15. Najwięcej punktów zdobył Mateusz Kardasz – 15 (9 atakiem – 56%, 2 blokiem i 4 serwisem). Dla pokonanych Damian Sidoruk – 14 (11 atakiem – 58%, 1 blokiem i 2 zagrywką).

W drugim spotkaniu tego dnia Volley House przegrał z Jumperem 1:3. Na początku błędy własne rywala (4-1) dały przewagę Jumperowi 8:4. Po asie serwisowym Volley wyrównał 9:9 W drugiej części seta seria zagrywek Marcina Andrejewicza wyprowadziła gości na wysokie prowadzenie 21:13, co w konsekwencji dało wygraną 25:19. Początek drugiej partii znów należał do Jumpera (11:3), ponieważ na dłużej w polu serwisowym pojawił się wyżej wspomniany zawodnik. Potem jednak ta część meczu wyrównała się. Od stanu 9:16 Volley zagrał dużo lepiej, a przede wszystkim skuteczniej i objął prowadzenie 23:21. W końcówce to jednak Jumper popełnił mniej błędów i zwyciężył na przewagi 29:27. Lepsza gra gospodarzy z poprzedniego odsłony przełożyła się na kolejną i dała dość łatwą wygraną. Serwis (3-1), przyjęcie (47%-16%), błędy (3-8) dały im drugiego seta w sezonie 25:19. Czwarta partia rozpoczęła się szybkim prowadzeniem Jumpera 12:3. Zdecydowana przewaga w ataku (13-6, 72%-32%) pozwoliła zwyciężyć 25:15 i dopisać trzy oczka do ligowej tabeli. Najwięcej punktów zdobył Andrzej Ignaciuk – 21 (20 atakiem – 57% i 1 blokiem). Dla Volleya po 12 uzyskali: Konrad Haponiuk (10 atakiem – 36% i 2 zagrywką) i Patryk Wojtach (9 atakiem – 35%, 2 blokiem i 1 serwisem).

W czwartek Margo Volleyball pokonał Global East 3:1. W pierwszym secie goście nie wykorzystali dobrego przyjęcia (71%-47%) i często mylili się w ataku na pojedynczym bloku (27%-58%). Gospodarze dodali punkty blokiem (5-2) i wygrali 25:19. W drugiej partii zespoły wymieniały się prowadzeniem. W końcówce był remis 23:23, ale dwie ostatnie piłki zdobył Global i seta 26:24 (atak: 12-14, 38%-38%, błędy:6-10). Kolejne dwie odsłony należały do Margo. W trzeciej mimo strat (8:11 i 15:18) udało się wyjść z opresji i zwyciężyć 25:20 (końcówka 10-2). W czwartej obie ekipy popełniły dużo błędów (14-12) na niekorzyść gospodarzy). Margo jednak miało przewagę wykorzystanych własnych akcji (13-7) i wygrało 25:21. Było to drugie zwycięstwo beniaminka w tym sezonie. Najwięcej punktów zdobył Rafał Niebrzydowski – 18 (11 atakiem – 37%, 6 blokiem i 1 zagrywką). Dla pokonanych Artur Biendar – 12 (11 atakiem – 41% i 1 serwisem).

W ostatnim spotkaniu Wersal przegrał z Oldbojami 1:3. Gospodarze pojawili się w piątkę. Od stanu 10:10 popełnili dwie serie błędów (w sumie 11-2) i przegrali bardzo wysoko 12:25. W pierwszej części drugiego seta wynik oscylował wokół remisu (10:10). W drugiej Oldboje zagrali lepiej na siatce i wykorzystali swoje szanse na kontrach (5-3) i wygrali 25:21. W trzecim secie ponowne błędy Wersalu (5-1) dały rywalowi przewagę 7:3. Potem gra się wyrównała. W końcówce Oldboje mieli dwie piłki meczowe w górze, ale ich nie wykorzystali i przegrali 25:27. W ostatniej odsłonie goście ponownie skorzystali z pomyłek rywala (14-7) i po raz trzeci wygrali,tym razem 25:19. Najwięcej punktów zdobył Damian Załęski – 25 (23 atakiem – 61% i 2 zagrywką). Dla pokonanych Jarosław Szpilko – 19 (18 atakiem – 51% i 1 blokiem).

„Siódemka” 9 kolejki zostanie opublikowana dopiero po rozegraniu przełożonych spotkań z 12 listopada na 28 stycznia 2019 roku.