25 listopad 2018

Podsumowanie 10 kolejki I ligi

Za nami przedostatnia kolejka pierwszej części rundy zasadniczej. Nie doszło w niej do większych niespodzianek – zespoły wyżej sklasyfikowane wygrywały swoje mecze. W najciekawszym pojedynku Wersal wygrał z Jumperem i tym samym przerwał serię czterech porażek z rzędu.

W pierwszym spotkaniu tej kolejki Volley House przegrał z Intero Trade 0:3. Goście szybko osiągnęli przewagę (9:4) kończąc piłki rozegrane na pojedynczy blok. Do końca niewiele zmieniło się , a kontry (8-0) dały im wygraną 25:18. W drugiej partii gospodarze rozpoczęli od słabej skuteczności na siatce (1/8) i przegrywali 4:8. W miarę upływu czasu błędów przybywało (w secie 13-8) i popsute zagrywki nie dały szansy dogonić rywala. Przegrali 16:25. W trzeciej odsłonie zmienili trochę ustawienie wyjściowe, ale ten ruch nie zmienił obrazu gry. Powtórzyła się sytuacja z poprzednich partii, czyli błędy własne (6-1) już dały prowadzenie Intero 12:6. Goście utrzymywali bezpieczną przewagę do końca i zwyciężyli po raz trzeci, tym razem 25:21. Najwięcej punktów (po 11) zdobyli: dla gości Artur Onopryjuk (9 atakiem – 69% i 2 serwisem), a dla gospodarzy Patryk Wojtach (10 atakiem – 34% i 1 blokiem).

W drugim poniedziałkowym meczu Margo Volleyball przegrał z Scandica Team 1:3. W pierwszej partii gospodarze objęli prowadzenie 4:0, ale za chwilę 3 punkty serwisem Artura Opanowskiego dały remis 6:6, a kontry (6-3) przewagę gościom 13:10. Od stanu 13:17 gospodarze skutecznie zagrali blokiem (17:17), a w końcówce wykorzystali błędy rywala i wygrali 25:23. W drugiej odsłonie Scandica głównie dzięki blokowi (2-0) i kontrom (2-0) prowadziła 12:7. W drugiej części seta Margo dogoniło na dwa oczka (17:19), ale końcówkę przegrało 1-6 i seta 18:25. W trzeciej partii raz przewagę mieli jedni raz drudzy. W końcowej fazie goście przegrywali 19:21, ale potrafili wywalczyć zwycięstwo 25:23. W czwartym secie zespoły popełniły wiele błędów (12-12). Margo osiągnęło prowadzenie 17:13. Scandica zagrała ostatnie piłki lepiej w defensywie i wygrała ponownie 25:23 i cały mecz 3:1. Najwięcej punktów zdobył Artur Opanowski – 31 (23 atakiem – 47%, 3 blokiem i 5 serwisem). Dla pokonanych (po 16): Patryk Sołtan (13 atakiem – 57% i 3 blokiem) i Rafał Niebrzydowski (15 atakiem – 43% i 1 zagrywką).

We wtorek Tartak Siemianówka pokonał Global East 3:0. Gospodarze dzięki swojej zagrywce odrzucili rywala od siatki i wypracowali sobie przewagę 8:4. Kolejne punktu z pola serwisowego (5-1) oraz wykorzystane kontry (6-2) dały im bardzo wysoką wygraną 25:12. W drugiej partii Global prowadził 15:12 głównie dzięki błędom rywala (8-2). Za chwilę Tartak zdobył 8 oczek z rzędu (w dużej mierze dzięki blokowi) i już na tablicy było 20:15 na jego korzyść. W końcówce goście postawili na mocny serwis (5-1), ale było to za mało i przegrali 23:25. W trzecim secie był remis do stanu 5:5. Lepsza skuteczność na siatce (12-3, 55%-15%) oraz blok (4-1) doprowadziły Tartak do zwycięstwa 25:13. Najwięcej punktów zdobył Damian Sidoruk – 13 (12 atakiem – 63% i 1 serwisem). Dla pokonanych 5 oczek rozgrywający Błażej Kiszło (4 zagrywką i 1 blokiem).

W czwartym pojedynku Wersal wygrał z Jumperem 3:2. W pierwszym secie gospodarze wypracowali sobie przewagę 17:12 dzięki dobrej grze w defensywie i kontrom (5-3). Mimo lepszej postawy w bloku (4-2) Jumperowi nie udało się już dogonić rywala i przegrał 23:25. W drugiej partii przejął inicjatywę – lepszy atak (40%-21%) pozwolił prowadzić 17:11. Utrzymał przewagę do końca i wygrał pewnie 25:18 (przyjęcie 35%-22%). W trzeciej odsłonie role się odwróciły. Wersal poprawił grę w każdym elemencie (atak: 14-8, 64%-44% i przyjęcie 73%-35%) i z akcji na akcję powiększał różnicę na swoją korzyść, zamykając seta zwycięstwem 25:17. W czwartej partii przeważali goście. Od stanu 8:8 zaczęła się uwidaczniać ich przewaga. Zagrywka sprawiająca problemy rywalowi i większa siła ataku (12-6) pozwoliły wygrać 25:17. W tie-breaku Wersal okazał się lepszy w punktach z własnych akcji (11-7) i to właśnie one zadecydowały o ich wygranej 15:11. Po czterech przegranych z rzędu (wliczając puchar) mógł cieszyć się ze zwycięstwa 3:2. Najwięcej punktów zdobył Marcin Andrejewicz – 25 (19 atakiem – 43%, 4 serwisem i 2 blokiem). Dla przeciwnej drużyny Adam Chojnowski – 18 (11 atakiem – 52%, 5 blokiem i 2 zagrywką).

W czwartek SGA przegrało z Neobrand Volley 0:3.Goście szybko wypracowali sobie przewagę (11:5 i 16:6) zagrywką, z którą nie radzili sobie rywale. Po 14 minutach gry było już 1:0 dla Neobrandu w stosunku 25:11 (atak 12-4, przyjęcie 75%-12%). W drugiej partii SGA zagrało dokładniej w przyjęciu i skuteczniej na siatce i prowadziło 9:5. W czterech kolejnych akcjach popełniło jednak błędy i już był remis 9:9. Neobrand wykorzystał zastój przeciwnika i odjechał na 16:11. Ta przewaga wystarczyła do zwycięstwa 25:19. Trzecią odsłonę goście rozpoczęli jeszcze lepiej niż pierwszą. Po serii zagrywek Piotra Andraki wygrywali 9:0, a Łukasza Kruka 18:9. Zwyciężyli wysoko 25:17 inkasując po raz dziesiąty w tym sezonie komplet punktów. Najwięcej oczek w całym meczu (po 10) zdobyło trzech zawodników: dla Neobrandu Patryk Muszyński (7 atakiem – 58% i 3 serwisem) i Łukasz Kruk (6 atakiem – 60% i 4 zagrywką), a dla SGA Piotr Szatyłowicz (7 atakiem – 47%, 2 blokiem i 1 serwisem).

W ostatnim spotkaniu Roben Ceramika Budowlana przegrał z Oldbojami 0:3. W zespole gości po raz pierwszy wystąpił Bartłomiej Wręga. Od początku Oldboje narzucili własne tempo gry i objęli prowadzenie 9:2 punktując we wszystkich elementach. Po serii zagrywek Damiana Załęskiego było już 14:3. Tym samym goście wygrali gładko 25:9. W drugiej partii było podobnie. Wykorzystane kontry (5-0) dały przewagę 9:0. Roben zdobył pierwszy „własny” punkt przy stanie 7:13, a jego niemoc w ataku trwała do końca tego seta (8%-48%) i przegrał ostatecznie 14:25. Trzecia odsłona była najlepszą w jego wykonaniu. Jako pierwszy objął prowadzenie 3:1. Co prawda Oldboje niedługo dogonili rywala, ale ci nie tracili więcej niż 2-3 oczka (10:13). W drugiej części goście dołożyli trudniejszy serwis i wygrali 25:18. Najwięcej punktów zdobył Damian Załęski – 15 (10 atakiem – 46%, 1 blokiem i 4 zagrywką). Dla pokonanych (po 6) uzyskali: Adrian Dawidziuk (wszystkie atakiem – 40%) i Krzysztof Piotrowski (5 atakiem – 29% i 1 blokiem).

„Siódemka” 10 kolejki wygląda następująco:

przyjmujący: Damian Załęski (Oldboje) i Robert Jermacz (Neobrand Volley)

atakujący: Tomasz Kalinowski (Tartak Siemianówka)

środkowi: Patryk Sołtan i Rafał Putkowski (obaj Margo Volleyball)

rozgrywający: Piotr Andraka (Neobrand Volley)

libero: Adrian Lewczuk (Scandica Team)

Przed nami ostatnia 11 kolejka pierwszej części rundy zasadniczej, a w niej czeka nas pojedynek drużyn, które jeszcze nie przegrały w tym sezonie – Neobrand Volley podejmie Oldbojów. Poniżej komplet spotkań.